Doğalgaz Kullanımında Dikkat Edilecek Kurallar

Dogalgaz projelerinizi ve tesisatlarınızı mutlaka şirketimizden sertifika almış yetkili firmalara yaptırınız.
Hermetik cihazlar dış atmosfere duvarı olan mahallere tesis edilmelidir.
Bacalı cihazlar 8 metreküpten küçük hacimli yerlere, hacimleri ne olursa olsun balkon, yatak odası, banyo, wc gibi mahallere tesis edilemezler.
Bacalı cihaz {soba, kombi, şofben vb.) kullanmayı planlıyorsanız, mutlaka şirketimizden sertifika almış firmalara bacalarınızı test ettiriniz. Olumlu baca raporu verilmeden cihaz almayınız ve taktırmayınız.
Şîrketimizden proje onayı, test ve muayene raporu alınmadan cihazlarınızı işletmeye aldırmayınız.
Doğalgaz temelde metan gazıdır. Metan gazı renksiz kokusuz ve zehirsiz bir gazdır. 1 metreküp doğalgazın tam yanması için yaklaşık olarak 10 metreküp havaya ihtiyaç vardır. 1 metreküp doğalgaz yandığı zaman, metan gazının kimyasal özelliğinden dolayı bacadan yaklaşık olarak 1,6 kg su buharı atmosfere atılmaktadır, atılan bu su buharı bacada yoğunlaşarak baca iç sıvalarının dökülmesine neden olur. dolayısıyla baca tıkanmaları ve buna bağlı olarak da baca nedenli ölümler meydana gelmektedir.
Konutunuzda / binanızda doğalgaz tesisatı ve cihazlarla ilgili herhangi bir tadilat yaptırdığınız takdirde ( kapı ve pencere değişikliği, cihaz-tesisat yer değişikliği, çatı onarımı, baca tadilatı, kazan yenileme vb.) mutlaka kuruluşumuza bilgi veriniz ve onay almadan hiçbir tadilat yapmayınız
Konutunuzda gaz kokusu hissederseniz kibrit, çakmak kullanmayınız. Elektrik cihazlarını çalıştırmayınız. Elektrik düğmelerini açıp kapamayınız.
Doğalgaz kokusu, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve bunlara benzer anormal durumlarla karşılaştığınızda doğalgazlı cihazlarınızı acilen kapatınız ve ortamı havalandırmak, 24 saat hizmet veren 187 no1 lu Doğalgaz Acil Arıza telefonumuzu arayınız.

UNUTMAYIN !!!

Kurallara uyulduğunda Doğalgaz GÜVENLİ bir yakıttır…